HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2024, ÇARŞAMBA

Neslişah Sultan Kültür Merkezi'nde Ombudsman Etkinliği Yapıldı

Başkan M. Ergün Turan, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger ve Saadettin Kalkan Neslişah Sultan Kültür Merkezi'nde yapılan "Ombudsman ile Fatihliler Buluşuyor" etkinliğine katıldı.

17.09.2023 21:37
Neslişah Sultan Kültür Merkezi'nde Ombudsman Etkinliği Yapıldı
Neslişah Sultan Kültür Merkezi'nde Ombudsman Etkinliği Yapıldı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Fatih'te düzenlenen 'Ombudsman Fatihlilerle Buluşuyor' programında vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi. Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun gücünü anayasadan aldığını ve bağımsız bir kurum olduğunu belirtti. Programda ayrıca, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun vatandaşlara sağladığı üç kolaylık da anlatıldı. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Ombudsman Fatihlilerle Buluşuyor" programında vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi. Fatih'te Neslişah Sultan Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) tarihi hakkında bilgi verdi. Kamu Denetçiliği Kurumunun gücünü anayasadan aldığını belirten Malkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurumun denetçilerini 4 yıllığına seçtiğini kaydetti. 
Malkoç, KDK'nin belediyeleri, valilikleri, üniversiteleri, bakanlıkları yani idareyi denetlediğini anlatarak şöyle konuştu: "Bağımsız bir kurum. Çalışmaları esnasında hiçbir makam, mevki, merci ombudsmana talimat veremiyor, tavsiyede veya telkinde bulunamıyor. Kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılırken o kadar itinalı davranılmış ki Kamu Denetçileri Kurumunun bütçesi bile genel bütçenin dışında tutulmuş. " TBMM'nin Kamu Denetçileri Kurumuna özel ödenek ayırdığını anlatan Malkoç, kurumun çalışmalarının ise parlamento tarafından denetlediğini dile getirdi.

KDK'nin vatandaşlara sağladığı üç kolaylık
Kurumun mahkemesiz dostane çözüm sunduğunu ifade eden Malkoç, vatandaşlara sağladıkları üç kolaylığı şöyle sıraladı:
"Birincisi ister mektup ister faks ister maille müracaat edebiliyorsunuz. Derdinizi anlatın, hangi kurumla ihtilafınız var onu söyleyin. Adınızı, soyadınızı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazın yeter. Eksiklikleri biz tamamlıyoruz. İkinci özelliğimiz, mahkemeye gidince kanun gereği, işleyici gereği harç, pul ve bilirkişi parası ödeyeceksin. Biz hiçbirini istemiyoruz. Hepsini kurum karşılıyor. Üçüncü önemli özelliğimiz de Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde karar veriyoruz. Olumlu, olumsuz bir karar geliyor." Konuşmaların ardından Malkoç ve programa katılan kamu denetçileri, katılımcıların talep ve sorunlarını dinledi. Vatandaşların ilettikleri sorunların arasında, kira ve site aidatlarındaki artışlarla neler yapabileceği konusu yer aldı. 

Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--

logo

   E-posta: bilgi(@)fatihgundem.com
Tüm hakları Fatih Gündem adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr